Zakladanie ovocného sadu
Zakladanie ovocného sadu je náročnou prácou porovnateľnou s akoukoľvek inou stavbou (je tu obdobný postup). Preto aj pri zakladaní ovocného sadu sa hovorí o prípravných prácach, o projektovej dokumentácii, o vytýčovaní, o vlastnej realizácii výsadby a pod.
PREDVÝSADBOVÁ PRÍPRAVA PÔDY
Pri predvýsadbovej príprave môže nastať dva prípady. Sad bude vysadený na tzv. zaťaženej pôde, kde už predtým nejaká ovocná kultúra bola a druhý prípad je budovanie sadu na tzv. panenskej pôde, teda na pôde, kde predtým nebola vysadená žiadna kultúra. Oba predvýsadbové procesy sa budú odlišovať v dĺžke prípravy pôdy pred výsadbou a pestovanými kultúrami.
V prvom rade si treba uvedomiť, čo bolo na pôde pestované predtým. Je nutné dodržať pravidlo, že po kôstkovinách by sme mali pestovať jadroviny, alebo drobné ovocie, po jadrovinách kôstkoviny, alebo drobné ovocie a po drobnom ovocí jadroviny, alebo kôstkoviny.
Na jeseň likvidujeme starú výsadbu, spravíme rozbor pôdy a na základe neho upravujeme pH (vápnenie na úpravu pH, ale má aj dezinfekčné účinky), a nakoniec pôdu zrigolujeme a ponecháme cez zimu v hrubej brázde, kvôli zachyteniu maximálneho množstva vlahy. Prvý rok na jar vysievame hlboko koreniace plodiny, alebo kukuricu, po zbere ktorej robíme výsev na zelené hnojenie. Na jeseň túto hmotu zaorieme do pôdy a taktiež ju ponecháme v hrubej brázde. Na jar druhého roka pestujeme koreňovú zeleninu, na jeseň zaorieme 40-60t maštaľného hnoja na hektár. Na jar tretieho roka pestujeme zeleninu prvej trate, alebo zemiaky. Na jeseň môžeme prikročiť k dohnojeniu pôdy na základe pôdneho rozboru, ale nespôsobíme škodu, ba naopak, keď do pôdy zaorieme 80-100t maštaľného hnoja. Po zaoraní hnoja môžeme vysádzať buď ešte na jeseň, alebo až na jar nasledujúceho roka.
V jesennom období spravíme taktiež rozbor pôdy a prípadne vápnime a hnojíme fosforom a draslíkom do zásoby. Nasleduje rigolácia, resp. hlboká, alebo stredne hlboká orba, ak sadíme drobné ovocie, ktoré nemá tak hlboký koreňový systém, ako veľké ovocie.
Prvý rok na jar sejeme plodiny, ktoré obohacujú pôdu o zelenú hmotu a dusík a zároveň zlepšujú štruktúru pôdy (hrach, bôb, strukoviny, kukurica). Po zbere týchto plodín sejeme plodiny na zelené hnojenie. Na jeseň zelenú hmotu zaorieme so 40-60 t maštaľného hnoja na hektár.
Druhý rok na jar sadíme zemiaky, alebo zeleninu, ktorú pozberáme až na jeseň. Po zbere týchto plodín môžeme taktiež pridať ešte 40-60 ton hnoja a po zaoraní môžeme ešte na jeseň, alebo až nasledujúcu jar prikročiť k výsadbe ovocných kultúr. Počas celého cyklu robíme opatrenia na likvidáciu burín.
Podmienky vhodné pre založenie sadu
Či už ako ovocinár - profesionál alebo záhradkár, pri zakladaní perspektívneho sadu musí brať do úvahy v prvom rade ekologické faktory jednotlivých ovocných druhov, t. j. ktoré ovocné druhy sú vhodné do tej-ktorej lokality a na tú-ktorú pôdu. Ak sa budú rešpektovať vonkajšie podmienky, ktoré sú vhodné pre rast a vývoj jednotlivých druhov ovocných rastlín a niekedy aj vonkajšie podmienky pre konkrétne odrody ovocných druhov, vtedy budú tieto ovocné stromy a kry rásť optimálne a budú prinášať očakávanú úrodu.
Svetlo
Najnáročnejšie ovocné stromy na svetlo sú broskyne. Z ostatných druhov ovocných rastlín sú náročné na svetlo orechy, marhule, čerešne, jablone, hrušky a slivky.