>

Hlavná stránka - OVOCINÁRSTVO

Prejsť na obsah

OVOCINÁRSTVO  je špeciálne výrobné odvetvie v rámci záhradníckej výroby. Súčasťou záhradníckej výroby je okrem ovocinárstva aj zeleninárstvo, kvetinárstvo, sadovníctvo a vinohradníctvo.
Záhradnícka výroba je súčasťou rastlinnej výroby. Ovocinárstvo ako špecializované výrobné odvetvie produkuje jednak sadenice ovocných rastlín (tzv. škôlkarské výpestky) a jednak vlastné ovocie. Vlastné ovocie (jablká, hrušky, marhule, slivky, višne, jahody a pod.) sa pestuje v ovocných sadoch. Sadenice ovocných rastlín produkujú ovocné škôlky.
Ovocné škôlky sú miesta (firmy, podniky), kde sa rozmnožujú a pestujú ovocné rastliny. Ovocnou rastlinou  z hľadiska typu rastliny môže byť strom (jabloň, orech a pod.), ker (ríbezľa, egreš), poloker (malina, černica) alebo bylina (jahoda). Opisom biologických vlastností jednotlivých druhov a kultivarov (odrôd) sa zaoberá pestovateľská pomológia.

Prehľad ovocných rastlín

SKUPINA

DRUHY a ich variety

PLOD

jadroviny (stromy)

jabloň, hruška, dula, mišpuľa, jarabina, hloch

- malvica

kôstkoviny (stromy)
- s hladkou šupkou
- s oinovatenou šupkou
- s plstnatou šupkou


čerešňa
(srdcovka, polochrupka, chrupka), višňa, (mahalebka),
pravá slivka, (poloslivka, sliva), ringlota (bluma), mirabelka,
marhuľa,
pravá broskyňa, (tvrdka, nektarinka), mandľa,

- kôstkovica s dužinatým oplodím

drobné ovocie (kry)
- bobuľoviny*

jahoda, malina, černica, malinočernica,
- ríbezľa, egreš,
josta, čučoriedka, brusnica (kľukva), vinič,

- zložené súplodie
- bobuľa

škrupinoviny (stromy)

orech (variety: - papiernáč, polopapiernáč, chrapáč, kamenáč), lieska obyčajná (ker), lieska turecká (strom), gaštan jedlý,

- oriešok (gaštan má nažku)

ostatné - menej rozšírené druhy

baza čierna, drieň obyčajný, ruža dužinatoplodá, moruša,

rakytník rešetliakový, (zemolez, kustovnica, muchovník, kiwi)...

- podľa druhu

Obr.:  Hlavné práce ovocinára

V záhradkárskom ponímaní je ovocinárstvo záujmovou činnosťou človeka (ovocinárčenie). Je to nádherná práca, kde človek môže sám zasahovať do vývoja a rastu rastlín a prispôsobovať si rastliny podľa svojich predstáv. Okrem toho má z nich pestovateľ úžitok v podobe chutného a zdravého ovocia.
Žiaľ, v posledných rokoch ľudia nakupujú ovocie najmä v hypermarketoch a veľmi rýchlo si zvykli na toto "prekrásne" ovocie z dovozu v domnienke, že čo je pekné, je aj dobré. Pravdou však je, že toto ovocie je dopestované a už od svojho počiatku vývoja po celý čas ošetrované chemicky, takže len ťažko možno hovoriť, že toto ovocie je aj zdravé. Skôr naopak. Preto je v niektorých vyspelých krajinách v predaji červivé jabĺčko podstatne drahšie, než to spomínané "prekrásne". Rozhodne by každý záhradník i záhradkár mali zvážiť, či v prvom rade nepestovať ovocie iba zdravé a biologicky nezávadné.


Stručný prehľad webstránok:  
 
Návrat na obsah