Dobre vedieť - Ovocná škôlka Čaklov

StapeVajda s.r.o.
StapeVajda s.r.o.
StapeVajda s.r.o.
Prejsť na obsah

Dobre vedieť

PODPNÍKY
Základné vlastnosti vybraných podpníkov


JABLONE
M9 - pomaly rastúci podpník, obzvlášť vhodný pre bujne rastúce odrody. Núti stromy k skoršej a vysokej rodivosti. Podpník vyžaduje kvalitnejšie pôdy, závlahu a oporu. Hodí sa pre nižšie tvary stromčekov (zákrsky) a ovocné steny. Ovocné stromčeky na tomto podpníku sadíme na vzdialenosť 1,5 m.

M26  - pomaly až stredne bujne rastúci podpník. Má bohatšiu koreňovú sústavu (v porovnaní s M9). Stromy rodia skoro, bohato a pravidelne. Ich rast je o niečo bujnejší ako na podpníku M9, ale o 30-35 % slabší ako na semenáči. Je odolný mrazom. Odrody naočkované na tomto podpníku dosahujú vyššie výnosy. Podpník je vhodný pre ovocné steny, hodí sa aj pre zákrsky a štvrťkmene. Oporná konštrukcia nie je nevyhnutná. Odporúčame vysadzať stromčeky na vzdialenosť 1,5-2,0 m.

P14
- stredne bujne rastúci podpník (bujnejšie rastúci ako podpník M26), vhodný pre štvrťkmene a polokmene. Je nenáročný, hodí sa aj do menej úrodnej pôdy, dobre znáša aj kamenisté alebo menej kvalitné pôdy a je stredne odolný aj mrazom. Tento podpník taktiež napomáha lepšiemu vyfarbovaniu ovocia. Je často používaný aj pre stĺpovité odrody. Stromčeky sadíme od seba na vzdialenosť 2,0-2,5 m.

MM 106 - stredne bujne rastúci podpník, ktorého rast je o 20-25 % slabší ako u plánky. Tento podpník taktiež urýchľuje nástup do rodivosti. Hodí sa pre stredne veľké tvary, pre vretená i zákrpky a pokiaľ ide o terén - používa sa aj pre výsadbu na svahy. Nehodí sa do suchých pôd. Tento podpník (podobne ako M7) nevyžaduje oporu. Stromčeky sadíme od seba na vzdialenosť 2,5-3,0 m. Šírku medziradia (pri voľbe ktoréhokoľvek podpníka) vždy prispôsobujeme možnosti použitia mechanizácie.

A2 - švédsky mrazuvzdorný podpník vyšľachtený v Alnarpe okolo r. 1920. Rastie bujne, koreňová sústava je bohatá. Nevyžaduje opornú konštrukciu. Podpník sa ľahko rozmnožuje, dobre zakoreňuje aj pri rozmnožovaní z odrezkov. Naštepené odrody nastupujú do rodivosti v 4. roku. Odporúčaný spon 3,0-4,0 m.


HRUŠKY
Dula MA -   vegetatívne množený podpník s veľmi dobrou afinitou (zrastavosťou).  Znáša mrazy až do -26 °C. Oproti plánke zoslabuje rast o 30-50 %. Stromy  skôr rodia.

Dula S1 -  (Pigwa)  - poľský vegetatívne množený podpník (vyselektovaný v Skierniewiciach z  angerskej duly). Vyniká najmä svojou silnou odolnosťou voči mrazom.  Rastie rovnako rýchlo ako dula MA, ale má lepšiu afinitu (lepšiu  zrastavosť podpníka s ušľachtilou odrodou). Vegetáciu ukončuje trochu  neskôr (ako ostatné podpníky). Množí sa ľahko oddelkami.

Hrušková plánka - silne rastúci generatívny podpník pre hrušky. Stromy rastúce na tomto podpníku rastú bujne, zdravo a prostrediu sa veľmi dobre prispôsobujú. Vytvárajú bohatú, rozložitú korunu a hlboký koreňový systém. Sú dlhoveké a úrodné a veľmi dobre hospodária s vlahou a živinami. Naviac, majú vysokú odolnosť proti nízkym teplotám a veľmi dobrú afinitu s naštepenou odrodou. Nevýhodou je len ich neskorší nástup do rodivosti a nevhodnosť pre intenzívne zahustené výsadby s nižšími pestovateľskými tvarmi.


ČEREŠNE A VIŠNE
Colt - podpník pre čerešne a višne, rastie stredne bujne, nie je náročný na pôdne podmienky. Je odolný mrazom, hodí sa pre nízke aj vyššie pestovateľské tvary. Stromčeky nastupujú do rodivosti pomerne skoro. Stromy nevytvárajú také veľke koruny ako vtáčnica. Vysádzajú sa od seba  na vzdialenosť 3 m.

Gisela 5 - má o 2/3 nižší vzrast ako čerešňa vtáčia. Používa sa hlavne pre pestovanie štíhleho vretena. Tento podpník má veľmi dobrý koreňový systém s dostatkom koreňových vlásočníc. Strom nastupuje do rodivosti už v 2.–3.roku. Je mrazuodolný a naviac - má dobrú stabilitu v pôde (pre stromčeky nie je potrebná opora). Spon výsadby: 2,5-3,0 m x  4-5 m.

Mahalebka - generatívny podpník pre slivkoviny. Odrody na ňom naštepené rastú silno, čo je vhodné do extenzívnych sadov a väčších rodinných záhrad. Nie sú vhodné do intenzívnych zahustených výsadieb. Rodiť začínajú stredne skoro, ale zato majú dlhšiu životnosť. Vďaka bohatému koreňovému systému a nenáročnosti na prostredie sú myrobalánové podpníky vhodné do všetkých typov pôd. Nevyžadujú ani drôtenku, ani závlahu. S obľúbou sa používajú aj pre marhule. Spon výsadby: 3,5-4,5 m  x  5,0-5,5 m.


MARHULE
St. Julien "A" – stredne silne rastúci podpník, ide o vegetatívne množený slivkový podpník. Je dostatočne plastický, vhodný aj pre ťažké hlinité a stredne vlhké pôdy. Tento podpník oslabuje rast stromov o 20-30 % oproti semenáčom myrobalánu. Stromy na tomto podpníku nastupujú do rodivosti skôr, než na bežnom myroboláne. Vhodný spon je 3 m.

Myrobalán Vanovický - český podpník (názov dostal podľa miesta vzniku), je vhodný pre slivky, ringloty, broskyne a marhule. Oproti štandardnému myrobalánu má lepšiu afinitu (zrastavosť) s naštepenými kultivarmi, vyššiu odolnosť voči šárke a vyššiu mrazuvzdornosť. Veľmi dobre znáša vysokú hladinu spodnej vody. V mladosti rastie bujne. Ináč je nenáročný na pôdu a agrotechniku a pomerne dobre znáša aj nedostatok vody v pôde. Stromy sadíme od seba na vzdialenosť 3,5 - 4 m.

Myrobalán - slivkový podpník pre marhule vhodný do ťažších alebo suchších pôd, ale tiež aj do ľahších a kamenistých pôd. Je to univerzálny bujne rastúci podpník vhodný pre polokmene a vysokokmene. Vhodný spon je 4 - 5 m.


BROSKYNE
Broskyňový semenáč - najpoužívanejší podpník pre broskyne. Je to univerzálny podpník vhodný do všetkých oblastí, kde sa pestujú broskyne. Jeho prednosťou je, že má silný rast, veľmi dobre kotví v pôde a na ňom naštepené odrody prinášajú vysoké úrody. Nehodí sa do vápenatejších pôd. Stromy sadíme od seba na vzdialenosť 3 - 4 m.

St. Julien "A" – stredne silne rastúci podpník, ide o vegetatívne množený slivkový podpník. Je dostatočne plastický, vhodný aj pre ťažké hlinité a stredne vlhké pôdy. Tento podpník oslabuje rast stromov o 20-30 % oproti semenáčom myrobalánu. Stromy na tomto podpníku nastupujú do rodivosti skôr, než na bežnom myroboláne. Spon: 3 m.

GF 677 (broskyňomandľa) – kríženec Prunus persica x Prunus amygdalus, vyšľachtený vo Výskumnom Inštitúte Grand Farad vo Francúzsku. Je to stredne (na kvalitných pôdach až bujne) rastúci podpník vhodný najmä pre broskyne, ale aj pre mandle, marhule a slivky. Je vzrastnejší oproti broskyňovému semenáču o 20%. Znesie až 12%-ný obsah vápenca v pôde bez toho, aby sa na listoch objavili príznaky chlorózy. Koreňový systém je silný a dobre ukotvuje strom v pôde. Je prispôsobivý chudobným a suchým pôdam. Podpník neznáša premokrenie. Na výživných pôdach má príliš bujný rast. Je vhodný aj do ťažších pôd, aj do pôd bohatých na vápnik. Podpník sa dobre adaptuje aj na suché podmienky. Strom veľmi dobre znáša rez. Vhodný spon je 3 m.


SLIVKY A RINGLOTY
Myrobalán - slivkový podpník pre slivky a marhule, je to vhodný podpník do ťažších aj suchších pôd, ale tiež aj do ľahších a kamenistých pôd. Je to teda univerzálny bujne rastúci podpník vhodný pre polokmene a vysokokmene. Odporúčaný spon je 4 - 5 m. 3,0 - 4 m.

Myrobalán Vanovický - český podpník (názov dostal podľa miesta vzniku), je vhodný pre slivky, ringloty, broskyne a marhule. Oproti štandardnému myrobalánu má lepšiu afinitu (zrastavosť) s naštepenými kultivarmi, vyššiu odolnosť voči šárke a vyššiu mrazuvzdornosť. Veľmi dobre znáša vysokú hladinu spodnej vody. V mladosti rastie bujne. Ináč je nenáročný na pôdu, na agrotechniku a pomerne dobre znáša aj nedostatok vody v pôde. Stromy sadíme od seba na vzdialenosť 3,5 - 4 m.

St. Julien "A" –  stredne silne rastúci podpník, ide o vegetatívne množený slivkový podpník. Je dostatočne plastický, vhodný aj pre ťažké hlinité a stredne vlhké pôdy. Tento podpník oslabuje rast stromov o 20-30 % oproti  semenáčom myrobalánu. Stromy na tomto podpníku nastupujú do rodivosti skôr, než na bežnom myroboláne. Stromy sadíme od seba na vzdialenosť 2,5 - 3 m.


Ďalšie informácie - čítaj ďalej >>>

Vplyv jednotlivých podpníkov na rast a veľkosť korún





Dostupnosť produktov
Na stránkach e-shopu je dostupnosť produktov (tovaru) označená jednou z nasledujúcich možností:    

Produkt je dostupný (zelená značka) - zn., že produkt je dostupný, t. j. je už aj naskladnený a je už aj v predaji na predajni v Čaklove.

Produkt bude dostupný (žltá značka) - zn., že produkt už možno objednávať, ale ešte nie je v predaji (nie je naskladnený), ale čoskoro bude.

Produkt vypredaný (červená značka) - zn., že produkt už je vypredaný, takže už nie je v predaji (a nemožno si ho ani objednať).





Dôležité upozornenie pri pestovaní marhulí






KNIP
Ovocný stromček typu KNIP


ČO JE KNIP A PREČO VZNIKOL



Väčšina  ovocinárov u nás dopestováva jednoročné stromy, či už očkovance, čo sú stromčeky očkované v lete alebo vrúbľovance, navrúbľované počas zimy. Štepené sú vo výške 10 až 20 cm nad povrchom pôdy a vyznačujú sa tým, že počas jedného roka vytvoria korunku aj s predčasným obrastom alebo sú to hrotiaky bez obrastu. Pre záhradkára je tento strom postačujúci, aj keď sa nájdu i takí, ktorí chcú viac. A síce, že pestovatelia požadujú čo najskorší nástup do rodivosti. A preto vznikol knip, ktorého kolískou je Holandsko a v preklade znamená rezať. Je to dvojročný ovocný strom s jednoročnou korunkou.


AKO JE KNIP DOPESTOVANÝ?

V prvom roku  v zimnom období sa do podpníka M9 a jeho klonov vrúbľuje ušľachtilá  odroda anglickou kopuláciou. Hrúbka podpníka na štepenie je 10 až 12 mm a  ušľachtilej časti je 8 až 10 mm. Naštepené jablone sa hneď na jar  vysádzajú, samozrejme keď to dovolí počasie a stav terénu. Hĺbku výsadby  je potrebné prispôsobiť typu pôdy, i keď platí pravidlo, že miesto  štepenia by malo po výsadbe ostať minimálne 10 cm nad zemou. V prvom  roku vyrastie jednoročný ovocný strom, pri ktorom dbajte najmä na to, aby ste dosiahli rovný stredník, ktorý dáva základ kmeňa. Ešte nie je  nutné intenzívne sa zaoberať tvorbou bočných konárov. V druhom roku hneď z jari začnite s tvarovaním kmeňa. Urobíte to tak, že ho vo výške 0,65  až 0,70 m zastrihnete pričom by priemer výhonu mal byť hrubý minimálne  10 mm. Keď púčiky začnú pučať ponechajte na kmeni len ten najvrchnejší,  ktorý dá základ budúcej korune a ostatné odstráňte. Práve pri odstraňovaní sa kladie veľký dôraz na odbornosť a ľudskú prácu. V priebehu tohto vegetačného obdobia sa vytvára korunka, pri ktorej  tvorbe sa kladie dôraz na čo najvyšší počet kostrových konárov. Tieto sú  nositeľom budúcej úrody. Keď púčiky začnú pučať ponechajte na kmeni len  ten najvrchnejší. Po zakúpení ovocného stromu s označením knip sa vám môže stať, že si všimnete dve miesta štepenia. Nemajte obavy, jedná sa o medzištepenie. Robí sa kvôli tomu, aby odroda, ktorej plody budete konzumovať lepšie zrástla s podpníkom a bohatšie rodila. A práve tomu pomáha vložený ,,medzištep‘‘ odrody, ktorá dobre zrastá aj s podpníkom aj s ušľachtilou odrodou.


VÝHODY KNIPU

Jednou z výhod knipu je, že rez po vysadení spočíva len v preriedení koruny. Inak sa ostatné kostrové konáre po výsadbe nezakracujú. Kvalitne dopestovaný knip má na konci nosného konára založený kvetný puk. Rastliny majú po vysadení veľkú korunu. Knipy majú spoľahlivú ujateľnosť, keďže korunku nesie už dvojročný koreň. Je treba pamätať pri pestovaní knipov iba na zvýšené nároky na zavlažovanie (ideálna je kvapková závlaha) a častejšie hnojenie, ktoré by malo byť pravidelné. Podľa odrody a vzrastu môžu niektoré knipy vyžadovať aj oporu (možno použiť koly ku stromčekom alebo pripraviť drôtenku).


IDEÁLNY OVOCNÝ STROM

Stromčeky sú základným prvkom každej výsadby a zásadne ovplyvňujú budúcu ekonomiku sadu. Nároky na ideálny ovocný strom rozlišujeme z vedeckého hľadiska na vonkajšie a vnútorné. Vonkajšími znakmi stromčeka sú typ (spôsob zapestovania korunky), počet a druh vetiev, sila v koreňovom krčku, množstvo koreňov, a i. Vnútornými sledovanými znakmi sú pravosť odrody a zdravotný stav. Nesmieme zabudnúť, že každý stromček sa skladá z dvoch častí - vrúbľa (ušľachtilej odrody) a podpníka. Výber vhodného podpníka je rovnako dôležitý ako výber správnej odrody. Najviac ceneným stromčekom pri jabloniach býva 2-ročný knip (jednoročná korunka na 2-roky pestovanom stromčeku).

obr_1, 2 = schémy pestovania
obr_3 = vodorovné husté rozloženie výhonov v korunke


Pokračovanie - Dobre vedieť >>
.o.
Kontaktujte nás:
Adresa: StapeVajda  s.r.o.  
094 35 Čaklov 380
okr.  Vranov n. T.

Produkt je dostupný (zelená značka) - zn., že produkt je riadne dostupný, t. j. je už aj naskladnený a je už v predaji aj na predajni v Čaklove.
Produkt bude dostupný (žltá značka) - zn., že produkt už možno objednávať, ale ešte nie je v predaji (bude naskladnený až o niekoľko dní).
Produkt vypredaný (červená značka) - zn., že produkt už je vypredaný, takže už nie je v predaji (a nemožno si ho ani objednať).
Návrat na obsah